طراحی گرافیک از ایده پردازی تا اجرای پروژه های تبلیغاتی | نمونه کارها | هزینه آنلاین
031-32640997

چاپ داغی یا طلاکوب

چاپ داغی روی چرم| چاپ طلاکوب|کلیشه داغی

چاپ داغی چیست؟

چاپ داغی با نام دیگرچاپ طلاکوب نیز خوانده‏ می‎‎شود و به شیوه لترپرس صورت‏ می‎‎گیرد. این نوع چاپ عموما بر روی سطوحی از قبیل سر رسید، کیف مدارک، تقویم، جلد پایان نامه‏ ها‎ی دانشجویی، جلد عابر بانک و … انجام‏ می‎‎شود. درچاپ دجیتال معمولی رنگها حالت براقیت (طلایی و نقره ای) و ندارند. برای ایجاد یک نمونه خلاق و خاص در طراحی و تبلیغات،‏ می‎‎توان از این چاپ به عنوان یک چاپ تکمیلی استفاده کرد. برای نمونه برای چاپ کارت ویزیت‏ به منظور خاص شدن برند یک شرکت، می توان از این نوع چاپ استفاده کرد. چاپ داغی به رنگ‏ها‎ی مختلف از جمله طلایی، نقرهای، آبی، قرمز و… در بازار موجود است و بصورت فرو رفتگی و برجستگی بوده و نوعی درخشندگی دارد که بیشتر توجه مخاطب را به خود جذب‏ می‎‎نماید. از این رو‏ می‎‎توان برای چاپ مطالب مهم از آن استفاده نمود. از آنجا که هزینه این نوع چاپ بیشتر از چاپ‏ها‎ی دیگر است، لذا چاپ تمامی محتواها به این روش، هزینه زیادی خواهد داشت به همین جهت عموما برای جلد و پوستر انجام‏ می‎‎شود.

چاپ طلاکوب

فایل های طلاکوب دقیقا positive طرح مورد نظر میباشد. بدین معنا که قسمتی که میخواهیم طلاکوب شود به صورت تک رنگ مشکی با K=100 در نظرمیگیریم بهتر است dpi فایل طلاکوب ۶۰۰ باشد.طلاکوب به دلیل ساخت کلیشه بهتر است نوشته های خیلی ریز نداشته باشد، چراکه روش طلاکوب از برخورد کلیشه با کار و گرما تهیه میشود نظر به اینکه چاپ طلاکوب مرحله ی دوم و بعد از چاپ اولیه میباشد لطفا از قرار دادن قسمت مورد نظر برای طلاکوب (فایل تک رنگ مشکی طلاکوب) در فایل اولیه چاپ خودداری نمایید .بدین معنا که قسمتی که میخواهیم طلاکوب شود در فایل اصلی چاپ به صورت طرح زمینه ی کار قرار گیرد. در نظر داشته باشید در قسمتی که نوشته ها خیلی ریز باشد ممکن است طلاکوب به کار نچسبد و از خوانا بودن متن ما بکاهد.چاپ طلاکوب سرسید : در این نوع چاپ از ورق های نازک طلایی، نقره ای، قرمز، آبی و … استفاده میشود. در این نوع چاپ نیز همانند داغکوب باید در انتخاب متن و محتوای تبلیغات دقت داشت که از نوشته های ریز استفاده نشود تا باعث کاهش کیفیت نگردد.

                                           چاپ لوگو شما بر روی محصولات چرمی

سرمایه گذاری بر روی روابط، بالاترین نرخ بازگشت را در بین سرمایه گذاریها دارد. یک هدیه ارزشمند میتواند یک ارتباط خوب را به وجود بیاورد و یا بهبود ببخشد. شما میتوانید هر یک از محصولات چرم دیبا را انتخاب و نام و لوگو شرکت خود را بر روی آن حک کرده و به مشتریان و شرکای تجاری و یا همکارانتان هدیه کنید و مطمئن باشید که هدیه شما ارزشمند محسوب خواهد شد.

انواع چاپ داغی
  • انواع چاپ داغی و طلاکوب روی جلد سررسید
  • چاپ ماشینی
  • چاپ دستی

شما مشتریان محترم می توانید انواع چاپ های داغی و طلا کوب را روی سررسید های چرم خود اعمال کنید. البته این انتخاب علاوه بر سلیقه باید بر اساس یکی سری اطلاعات دیگر نیز انجام شود. داغی سررسید: برای این نوع چاپ، شما باید اطلاعاتی را در نظر بگیرید که دارای نوشته های ریز نباشد. اطلاعاتی مثل لوگو و یا ارم بهترین نوع، برای چاپ داغی سررسید می باشد چرا که متن های ریز باعث ایجاد ناخوانایی و کم شدن کیفیت چاپ می شود. چاپ داغی عموما بر روی چرم های مصنوعی ترمو انجام می شود که نتیجه بهتری نسبت به چرم های مصنوعی ایرانی دارند. برای این نوع چاپ باید از کلیشه استفاده کرد، که یک تکه فلز چند میل است که کانون تبلغیات منجی برای بهتر شدن کیفیت کار از کلیشه  ۵ میل استفاده می کند که طراحی کلیشه را به صورت هدیه انجام می دهد. نتیجه چاپ داغی شامل یک سری فرورفتگی و تورفتگی در جلد سررسید است که جلوه خاصی به سررسید شما می دهد.

برای چاپ ماشینی از دستگاه‏ها‎ی خاصی استفاده‏ می‎‎شود که به واسطه آن‏ می‎‎توان حدود بین ۱۰۰ تا ۶۰۰ جلد را در طی روز طلاکوب نمود. در چاپ داغی دو زبان فارسی و لاتین به همراه علامتها چاپ‏ می‎‎شود. در دستگاه‏ها‎ی چاپ داغی از سیستم خنک کننده الکترونیکی و هوا برای ترمال هد استفاده‏ می‎‎شود. از این جهت دستگاه برای تک جلدسازها ابزار مناسبی به شمار‏ می‎‎روند. در برخی از دستگاه‏ها‎ی‏ می‎‎توان بر روی کاغذ، مقوا گلاسه، لیبل پشت چسب دار، چرم، پارچه و هر گونه جنس صاف و منعطف استفاده نمود.

چاپ داغی به روش دستی به منظور کارهای با تیراژ پایین صورت‏ می‎‎گیرد. در این روش ابتدا حروفچینی انجام‏ می‎‎شود و حروف در کنار هم قرار‏ می‎‎گیرند تا کلمه مورد نظر چاپ شود. سپس یک لایه نازک از ورق مخصوص چاپ داغی را روی جلدی که‏ می‎‎خواهند طلاکوب شود، قرار داده و با پایین آوردن اهرم دستگاه چاپ داغی و فشار بر روی کاغذ طلایی و جلد، روی جلد حروف بوسیله ورقه نازک ایجاد‏ می‎‎گردد.

کلیشه داغی

کلیشه داغی در دستگاه های طلاکوب برای چاپ برجسته یا چاپ داغی  روی سررسید و تقویم و کارت عروسی و چرم استفاده میشود به اینگونه چاپ ها چاپ برجسته یا چاپ طلا کوب هم می گویند .

روش ساخت کلیشه

برای ساخت کلیشه داغی طرح آن را روی کاغذ کالک بصورت نگاتیو پرینت میگیریم( زمینه طرح مشکی و طرح بی رنگ)  سپس پرینت را به همراه نایلوگرینت مخصوص کلیشه سازی روی دستگاه جدید مهرسازی و کلیشه سازی نوردهی می کنیم و با حلال و فرچه میشوییم تا برجسته شود پس از برجسته شدن میتوان کلیشه را روی دستگاه طلاکوب بست و مشغول کار شد.

جای مناسب برای چاپ لوگو کجاست؟

در هر کجای محصول که جای صاف وجود داشته باشد، میتوان لوگو شما را داغکوب کرد اما تجربه نشان داده است که لوگو تبلیغاتی هر چقدر کوچکتر باشد و در جای مخفی تری باشد درصد استفاده از آن بیشتر خواهد بود. بنابراین توصیه ما این است که لوگو و نوشته تا حد ممکن کوچک باشدو در داخل کیف حک شود. و بهتر است که از چاپ لوگو تبلیغاتی در بیرون و در معرض دید خودداری شود.

روش تهیه فایل چاپ داغی

 

  • فایل‏ها‎یی که برای چاپ داغی تهیه‏ می‎‎شوند دقیقا positive طرح مورد نظر هستند. به عبارت دیگر قسمتی که باید بر روی آن طلاکوب شود، باید بشکل تک رنگ مشکی با K=100 در نظر گرفته شود و dpi فایل طلاکوب، ۶۰۰ باشد.
  • چاپ داغی ساختار کلیشه ای دارد از این رو بهتر است نوشته‏ ها‎ی خیلی ریز نداشته باشد، چرا که این روش چاپ از برخورد کلیشه با کار و گرما تهیه‏ می‎‎شود و نوشته‏ ها‎ی ریز کیفیت چندانی نخواهند داشت. همچنین ممکن است طلاکوب به کار نچسبد و متن بشکل ناخوانا چاپ شود.
  • در زمان چاپ داغی باید از قرار دادن قسمت مورد نظر برای طلاکوب که بصورت تک رنگ مشکی طلاکوب است، در فایل اولیه چاپ خودداری نمود و فایل اصلی چاپ به صورت طرح زمینه کار قرار بگیرد.

ارسال دیدگاه