طراحی گرافیک از ایده پردازی تا اجرای پروژه های تبلیغاتی | نمونه کارها | هزینه آنلاین
031-32640997

چاپ افست|آموزش روش چاپ افست|

چاپ افست چیست؟|چاپ افست در اصفهان|خدمات چاپ افست

چاپ افست چیست ؟

در بیان کلی افست یک سیستم چاپ است که امروزه به طور بسیار گسترده برای چاپ انواع بروشور ، کاتالوگ ، پوستر ، کارت ویزیت فرم های عمومی و خلاصه هر چیزی که قرار است بر روی کاغذ و با تیراژ و کیفیت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار میگیرد . در چاپ افست از سیستم رنگی CMYK ) Cyan , Magenta , Yellow , blacK ) استفاده میکنند و رنگها به صورت جدا گانه بر روی کاغذ چاپ میشوند . دستگاههای چاپ افست با توجه به مدل و قیمت آنها بین ۱ تا ۵ ستون رنگ دارند . در زیر تصویر شماتیک یک دستگاه چاپافست با ۴ ستون رنگ نمایش داده شده که به دستگاه ۴ رنگ همزمان معروف هستند .
مراحل انجام کار

طراحی

اولین بخش در هر نوع سیستم چاپی طراحی می باشد . طراحی بر خلاف مفهمومی که درجامعه ما فراگیر شده است کاری بسیار حساس و تخصصی است . شاید یک فرد مسلط بهبرنامه های گرافیکی مانند فتوشاپ بتواند با سر هم کردن چند تصویر یک کار طراحی را خلق کند . اما مسلماً نمیتواند یک طراحی آماده چاپ خوب و با کیفیت را خلق کند . زیرا از تجربه و تخصص که مهمترین قسمتهای بخش طراحی هستند بی بهره است . مهندسین طراح مجموعه کانون اگهی و تبلیغات منجی گرافیک در کنار شما هستند تا خلاقانه ترین و تخصصی ترین طراحی ها را برای شما انجام دهند .

لیتو گرافی

در این مرحله پروژه طراحی شده به لیتو گرافی برده می شود و با استفاده از دستگاه ایمیج ستر از طراحی خروجی( فیلم )گرفته می شود. در کار های چهار رنگ چهار فیلم به صورت جداگانه برای هر رنگ تهیه می شود.

پس از تهیه فیلم از فایل ،فیلم های هر رنگ به صورت مجزا در دستگاهی به نام قید گپی قرار می گیرد و پس از نوردهی نقش فیلم بر روی زینک می افتد. بدین ترتیب چهار زینک از هز رنگ تهیه می شود.

چاپ

همان گونه که گفته شد ماشین چاپ با توجه به مدل آن ازغلطکهای متعدد تشکیل شده که مرکب را یکنواخت کرده و نهایتاً به زینک میرساند . زینک ابتدا بهوسیله غلطکی مرطوب می شود( غلطک آب ) ، مرکب توسط غلطک دیگری بر روی زینک مالیده میشود . به دنبال آن نقش از روی زینک به روی لاستیک چاپ میافتد و بعد از آن به کاغذ منتقل می گردد.
انواع چاپ افست

از چاپ افست امروز بطور گسترده برای انواع چاپ کتاب،چاپ سر رسید اختصاصی،چاپ کاتالوگ، چاپ بروشور ، چاپ پوستر،چاپ سر برگ ،چاپ کارت ویزت ، چاپ تراکت ،چاپ ست اداری ، چاپ پاکت نامه و در کل هرچیزی که نیاز این را دارد بر روی کاغذ با تیراژ بالا که معمولا بیش از ۱۰۰۰ عدد یا بیشتر و با کیفیت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار می گیرد.

مرکز تخصصی طراحی و چاپ مجی تمامی خواسته های چاپی و تبلیغاتی اداری و تجاری شما عزیزان را در زمینه چاپ دیجیتال و چاپ افست  به صورت عملیاتی و با بالاترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن پیاده سازی و اجرا می نماید .

تبلیغات یعنی آینده نگری و پیشرفت. در دنیای امروزی تمامی مشاغل به تجربه آموخته اند که توانایی برقراری ارتباطی اثر بخش با مخاطبان عاملی مهم و حیاتی برای موفقیت میباشد .

 

نحوه کار چاپ افست

تکنولوژی چاپ افست تا حدودی پیچیده می باشد. در این ماشین برای چاپ هر رنگ بر روی کاغذ از سه استوانه ی اصلی استفاده می‌شود. به دور غلطک اول صفحه ای فلزی از جنس آلومینیوم که به آن پلیت یا زینک میگوید پیچیده می شود. این صفحه ی فلزی قبلاً در واحد پیش از چاپ موسوم به لیتوگرافی ساخته شده است. در لیتوگرافی فایلی که برای چاپ ارسال شده است به چهار رنگ تشکیل دهنده ی آن (CMYK) تقسیم می شود و این رنگ ها بر روی سطح ورقه ی آلومینیومی چاپ میشود. جنس سطح زینک به گونه ایست که به هیچ عنوان مرکب را به خود جذب نمیکند اما آب را به خود جذب می کند. جنس بخش پلیمری دقیقاً برعکس عمل می کند یعنی مرکب را جذب کرده و آب را به خود جذب نمی کند. غلطک زینک بسته به تصویری که با مواد پلیمری بر سطح آن نقش بسته مرکب را از غلطک جذب می کند و در سایر بخش ها فقط مرطوب می شود. سپس این رنگ جذب شده را به غلطک پایینی که از جنس لاستیک می باشد منتقل می کند این غلطک هم بر روی کاغذ میچرخد و مرکب را به سطح کاغذ منتقل می کند. غلطک زیرین وظیفه ی فشار دادن کاغذ به غلطک لاستیکی را بر عهده دارد.

چاپ افست

چاپ افست یکی از رایج ترین شیوه های چاپ موجود در سطح کشور می باشد.

 

افست (Offset)، در معنای لغت یعنی غیر تماسی بودن، یعنی اینکه متریال چاپی که اغلب کاغذ می باشد در تماس مستقیم با پلیت چاپی که به اصطلاح معمولا زینک گفته می شود نمی باشد، در نتیجه در دسته بندی صنعت چاپ،چاپ افست در دسته بندی های چاپ های غیر تماسی قرار می گیرد. ما در صنعت چاپ لازم است در ابتدا انواع سیستم های چاپ را بدانیم. سیستم ها و سبک های مختلفی برای چاپ کردن وجود دارند از چاپ های دستی، تامپو ، فلکس ، سیلک و …. تا چابگر های ماشینی همچون سیستم های مسطح و چاپ افست و در این سالهای اخیر چاپ دیجیتالکه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاهایی چاپ افست

دستگاه های چاپ افست بسته به مدل و یا همان نوع شرکت سازنده، سایز چاپ و تعداد رنگ بکار رفته که به اصطلاح برج های رنگ گفته می شود تقسیم بندی می شوند که بطور مختصر به شرح  بعضی از آنها می پردازیم.

براساس سایز چاپ

ابعاد دستگاه ها نیز بر این اساس سایز چاپ متفاوت می باشند. دستگاه هایی که برای چاپ افست بکار می رود، چاپ هایی با سایزهای ۵*۳۵ سانتیمتر تا ۱۰۰*۷۰ و یا حتی در موارد محدودی تا سایز ۱۴۰ *۱۰۰ مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این نکته بسیار حائز اهمیت است که به علت وجود دستگاههای با ابعاد مختلف باید دقیقا محاسبه شود که کار چاپی ما با کدام یک از این دستگاهها به صرفه تر می باشد زیرا که هرچه تیراژ چاپ بالاتر ، از نظر اقتصادی به صرفه تر می باشد.

بر اساس تعداد رنگ دستگاه

دستگاه ها معمولا بصورت تک رنگ، دوررنگ ، چهاررنگ ، پنج رنگ ، شش رنگ ، هشت رنگ و … که شرکتهای سازنده براساس نیاز شما می تواند تعداد رنگهای آنها را نیز بیشتر بکند.

در چاپ افست هر رنگ به بطور جدا گانه بر روی کاغذ چاپ میشود و در نهایت عمل ترکیب رنگ بر روی کاغذ صورت میگیرد.برخی از دستگاه های چاپ افست دارای یک ستون(برج) رنگ هستند یعنی در هر بار مکش کاغذ فقط می توانند یک رنگ را روی کاغذ چاپ کنند.اما بطور کلی برای چاپ کارهای تمام رنگی از ماشین های چاپ چهار رنگ اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. یعنی به اصطلاح دارای چهار برج رنگی می باشد که می تواند طیف وسعی از رنگ ها را بر روی کاغذ چاپ کند. که هر برج رنگ توانایی چاپ یک رنگ از چهار رنگ اصلی را داراست.

به این چهار رنگ به اصطلاح CMYK گفته می شود. این حروف اختصار نام چهار رنگ اصلی به زبان آلمانی است، که با استفاده از این چهار رنگ همه رنگ ها ساخته می شوند که این رنگ ها شامل چهار رنگ فیروزه ای یا سایان (Cyan)ارغوانی یا مجنتا (Magenta) رنگ زرد یا یلو (Yellow) و رنگ سیاه یا کلید(Black or key)  می باشد.

در چاپ افست ما می توانیم از یک برج رنگی دستگاه، ۱۰ طیف رنگی مختلف چاپ کنیم. در ماشینهای چاپ افست برای هر رنگ یک ستون چاپ که متشکل از سیلندر بستن زینک و غلطک های رنگ می باشد.

تعداد رنگ های بکار رفته در ماشین چاپ، دارای کاربردهای متفاوتی نیز می باشند، مثلا چابگر های تک رنگ برای چاپ متن کتاب ، چاپ سربرگ، چاپ پاکت نامه و … بکار می رود و ماشین های چاپ دو رنگ برای متن هایی که معمولا دو رنگ هستند و یا چاپ سررسید ها بکار می رود. البته دیده شده برای چاپ کارهای تمام رنگی، از ماشین های تک رنگ هم نیز استفاده شده است که این روش غالبا مورد رضایت قرار نمی گیرد زیرا که هر بار باید یک طیف رنگی آن چاپ شود که این امر سبب بروز هرچه بیشتر خطا در کار می شود.

بعنوان مثال کاری که با ابعاد ۲۵×۳۵ و تیراژ ۱۰۰۰۰  باشد را می توانیم هم با دستگاه ۵۰ ×۷۰ بصورت دو دور و هم با دستگاه ۱۰۰×۷۰ بصورت یک دور چاپ کنیم. که چاپ با دستگاه ۱۰۰×۷۰ بسیار به صرفه تر می باشد. البته باید هزینه زینگ و فیلم نیز در نظر گرفته شود.

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه