طراحی گرافیک از ایده پردازی تا اجرای پروژه های تبلیغاتی | نمونه کارها | هزینه آنلاین
031-32640997

نکات فنی چاپ در طراحی

نکات چاپ در طراحی

برای طراحی فقط و فقط از مانیتور معمولی (CRT) استفاده نمایید. به هیچ وجه، کامپیوتر طراحی خود را به LCD یا LED متصل نکنید. زیرا رنگ ها در LCD و LED بسیار روشن و غیر طبیعی نمایش داده می شود و با کار چاپی نهایی متفاوت خواهد شد.
نکته مهم: بدلیل تفاوت سیستم خروجی رنگ در پرینترهای جوهر افشان و و دستگاه های چاپ دیجیتال با ماشین چاپ افست، مطمئن باشید که هیچگاه نمونه چاپ افست نهایی با پرینت ارائه شده از طرف شما به مشتری مطابقت نخواهد داشت.

در پست قبلی نکات فنی چاپ در طراحی را آموزش دادیم بهتر هست حتما مطالعه کنید.
فایل ارسالی الزاماً باید تحت قالب فایل JPG با کیفیت حداقل ۸ ، مُد رنگی CMYK (حتی و کیفیت (Resolution) آن ۳۰۰ پیکسل بر اینچ باشد.
نکته مهم: بهتر است بدانید شما اگر با هدف افزایش کیفیت طرح فایل خود را با پسوند مثلاً TIF و با کیفیت مثلاً ۴۰۰ پیکسل بر اینچ ارسال کنید، نهایتاً این فایل در مراحل پیش از چاپ با پسوند JPG و کیفیت ۳۰۰ پیکسل بر اینچ ذخیره می شود! شما فقط با این کار باعث افزایش بی دلیل حجم فایل و دشواری در ارسال فایل از طریق اینترنت شده اید!!
جهت جلوگیری از دفرمه شدن (تغییر شکل نامتعارف) طرح، ابعاد فایل خود را دقیقاً مطابق با ابعاد مندرج در جدول زیر مطابقت و سپس تنظیم نمایید.
نکته مهم: ابعاد متعارف چاپ با ابعاد استاندارد کاغذ متفاوت است.

در صورت بزرگی یا کوچکی فایل هایتان حتماً سایز فایلتان را به اپراتور اعلام کنید ، در غیر اینصورت فایلتان به سایز عادی تبدیل میشود که در صورت رنجه شدن متن یا تصویر مسئولیت بر عهده مشتری است .
در فرمهای چاپی کارت ویزیت حتماً حاشیه امن برش به اندازه ۳ الی ۵ میلیمتر و در کارهای چاپی دیگر حاشیه امن برش به اندازه ۵ الی ۷ میلیمتر باید رعایت شود . یعنی متون و تصاویر مهم را به لبه کار نچسبانید.
در شیت های اختصاصی باید ۱۰ الی ۱۵ میلیمتر برای لب پنجه دستگاه چاپ و همچنین حاشیه های امن برش نیز طبق گزینه بالا رعایت شود .
در فرمهایی که برجسته کاری یا طلاکوبی انجام میشود ، حاشیه امن ۴ میلیمتر رعایت شود .در فرم های برجسته کاری مرجوعی پذیرفته نمیشود .
در فرم های چاپی کتان از طراحی به صورت رنگ های تمپلات و استفاده از نوشته های چهاررنگ خودداری کنید .در فرم های عمومی کارها دارای اختلاف رنگی تا ۱۵% میباشد .
در فرم های اختصاصی هزینه کار چاپی به صورت تمپلات رنگ ، حداقل ۲۰% بیشتر از هزینه کارهای چاپی معمول است و کارهای تمپلات تضمین چاپی ندارند .
طراحان عزیز در صورتی که از طیف رنگ های مشکی ، قهوه ای یا سرمه ای استفاده میکنید برای حصول بهترین نتیجه ، دقیقاً از کدهای پانتن استفاده نموده و از چاپ اختصاصی استفاده نمایید .
متن های خود را به صورت صد در صد مشکی طراحی کنید ( یعنی c=0 , m=0 , y=0 , k=100 ) ، لذا متن های رنگی را نیز از رنگ های اصلی انتخاب کنید . اندازه فونت متن شما حداقل میتواند ۱۲ پوینت برای فونت های استاندارد ( مثل آریال ) باشد .
درصورت استفاده از فونت های ریزتر ممکن است تاری به وجود آید . نکات ذکر شده در بالا جزء معمول ترین اشتباهات طراحان میباشد که در صورت رعایت آنها میتوان کار چاپی با کیفیت تحویل گرفت.

چاپخانه ای را انتخاب کنید که تجهیزات حرفه ای و از آن مهمتر نیروهای متخصص و با تجربه کافی دارد .

علت کیفیت پایین محصولات چاپی بسیاری از چاپخانه ها به خاطر نبود تجهیزات کافی و مدرن است و در اکثر چاپخانه ها ( حتی چاپخانه های مجهز ) نبود نیروهای متخصص است .

همچنین مواد اولیه مورد استفاده در چاپخانه ها هم بسیار در نتیجه کار موثر هستند . فقط کافی است از چاپخانه دار تعدادی نمونه چاپی درخواست کنید . نمونه های چاپی بهترین مدرک تایید یا رد شما برای انتخاب چاپخانه میتواند باشد .

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه